Cześć! Witam Cię ponownie! Dzisiaj będę chciał Ci opowiedzieć o tym dlaczego ludzie wchodzą w relacje. W relacje różnego typu, ale dlatego że głównym obiektem zainteresowań na tym blogu są relacje w związkach to przyjrzymy się też im dzisiaj nieco bliżej.
Jeżeli miałeś lub miałaś do czynienia z psychologią to zapewne wiesz, że ulubioną odpowiedzią psychologów jest magiczne „to zależy”. I zapewne w większości przypadków ta odpowiedź się sprawdza. Postanowiłem jednak że znajdę odpowiednie sformułowanie, tak aby można nim odpowiedzieć bez względu na to kto, kiedy i w jakich okolicznościach pyta o powody wchodzenia w dowolną relację.
Otóż ludzie wchodzą w relację żeby zaspokoić swoją potrzebę. Pewnie teraz zastanawiasz się jaką? Ową potrzebą jest zaspokajanie innych potrzeb. Każdy z nas ma ich dziesiątki jak nie setki. Codziennie zaspokajamy je wchodząc w relację z innymi. Poczynając od relacji czysto fizycznych na duchowych kończąc.
Czym różnią się potrzeby od pragnień?
Potrzeby dzielimy na kilka rodzajów np. potrzeby fizyczne, psychologiczne czy społeczne. Ich zaspokajanie mocno wiąże się z naszym dobrostanem. Pragnienia to rzeczy, które chcemy mieć ale jeżeli ich nie zdobędziemy to niekoniecznie nasze samopoczucie się pogorszy. Oczywiście jak już wspominałem wcześniej każdy z nas ma je różne jedni mają pragnienie aby wybudować dom, a inni żeby zjeść ciepły posiłek. Możemy jednak założyć że niewybudowanie domu nie pogorszy naszego dobrostanu jeżeli będziemy spełniać nasze inne, ważniejsze pragnienia jak np. pragnienie posiadania rodziny. Tak jak wspominałem wcześniej każdy z nas odczuwa swoje pragnienia i potrzeby inaczej, a więc dla kogoś wspomniane pragnienie posiadania rodziny może być bardzo mocną potrzebą. Jeżeli nie będziemy ich zaspokajać to prędzej czy później odbije się to na naszym zdrowiu psychicznym czy fizycznym.
Ponieważ czyta i słucha nas więcej kobiet niż panów to pozwolę sobie zaprezentować różnicę między potrzebą, a pragnieniem na typowo damskim przykładzie.
Załóżmy że chcesz mieć ładną, designerską torebkę do pracy. Czy jest to potrzeba czy pragnienie? Samo kupno torebki, którą będziesz nosić wyłącznie do pracy to z pewnością jedynie pragnienie. Jednak czy za jego pomocą możesz spełnić jakieś potrzeby? Okazuje się, że być może podświadomie (lub świadomie) chcesz spełnić jedną ze swoich potrzeb. Umówmy się, przeżyłabyś bez nowej markowej torebki, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że chcesz zaspokoić potrzebę poczucia własnej wartości czy osiągnięć. W końcu zarobiłaś wystarczająco dużo, żeby móc sobie kupić tę drogą torebkę. Może być też tak, że poszukujesz społecznego uznania lub przynależności w końcu wiele Twoich koleżanek ma takie torebki, więc i Ty też chcesz ją mieć.
Widzisz zatem, że zakup drogich markowych torebek jest sposobem nie tylko na zaspokojenie pragnienia, ale też na spełnienie potrzeb. Nie jest to jednak najlepszy sposób i z pewnością jego efekt będzie krótkotrwały. Przynajmniej do czasu, kiedy jedna z Twoich koleżanek kupi sobie nową torebkę. Teraz panowie pewnie kiwają głowami i myślą „no pewnie że tak jest” Drogie panie. Mężczyźni nie kupują sobie nowych sportowych samochodów po to żeby być szybciej w pracylaczego ludzie angażują się w związki?ak, masz rację! Żeby zaspokoić swoje potrzeby. Ale jakie? Idąc od tych najbardziej prymitywnych myślimy o potrzebach fizycznych, ale w ich skład nie wchodzi jedynie wyładowanie napięcia seksualnego. Są nimi również potrzeba opieki, zapewnienia pożywienia czy schronienia czyt. bezpieczeństwa fizycznego.
Kolejne są potrzeby psychiczne i interpersonalne jak np. potrzeba przywiązania, intymności, afiliacji czy psychicznego bezpieczeństwa i umysłowej równowagi. Oczywiście jest to tylko mała część, jednak nie sposób będzie wymienić choćby te najważniejsze ponieważ – jak już pisałem wcześniej – każdy z nas potrzeby i pragnienia ma różne, a już na pewno ma je porangowane inaczej. Więc nie można mówić o tych ważnych i nieważnych.
Ludzie wchodzą i angażują się w związki również po to, aby spełniać swoje potrzeby społeczne. W ich skład może wchodzić chociażby poczucie własnej wartości, pozycja społeczna, poczucie tożsamości czy dostęp do zasobów i możliwości w otaczającym nas świecie.
Są jeszcze potrzeby egzystencjalne, duchowe. Nie wszyscy z nas jednak takie odczuwają. Możemy do nich zaliczyć chociażby poczucie sensu istnienia, celu życia czy jak niektórzy twierdzą poczucia jedności z wszechświatem i siłami kosmicznymi. I nie ma się co śmiać ponieważ dla niektórych są to bardzo realne i istotne potrzeby, nie ważne jak abstrakcyjnie one brzmią.
Inne przyczyny wchodzenia w relacje
Wszelkiego rodzaju relacje oprócz tego że spełniają nasze potrzeby pomagają nam też zdefiniować to kim jesteśmy. Jakie jest nasze poczuje JA. Jesteśmy tym kim jesteśmy właśnie w wyniku relacji z innymi. Przecież już w dzieciństwie kształtowaliśmy swoją osobowość poprzez relację z rodzicami i rówieśnikami. To oni mówili nam czy jesteśmy ładni czy brzydcy, samolubni czy mamy dobre i życzliwe serce. Wszystkie te informacje zwrotne które docierały do nas tworzyły – i tworzą dalej – obecne poczucie JA. Dlatego tak bardzo ważnym jest aby zrozumieć jak relacje na nas wpływają, jakie to są relacje, z kim, czy są pozytywne czy nie do końca. To od nich zależ jak myślimy o sobie i kim tak naprawdę jesteśmy. Można więc powiedzieć że relacje z innymi są najważniejszą rzeczą o którą musimy dbać – takie przynajmniej jest moje zdanie.
Relacje, a jakość życia
Istnieją istotne dowody naukowe wskazujące na to, że jakość relacji międzyludzkich ma bezpośredni wpływ na ogólną jakość życia. Oczywiście nie musze dodawać że korelują ze sobą dodatnie, a więc im lepsza jakość tych relacji tym lepsza jakość życia. Niezależnie od tego, o czym myślimy w naszym dążeniu do szczęścia, musi ono być osiągane poprzez budowanie relacji z innymi ludźmi.
Dlatego tak ważne jest, abyśmy zwracali większą uwagę na zrozumienie, jak działają relacje w naszym życiu, ale też zrozumienie jak mogą działać u innych.
Podsumowanie
Ludzie wchodzą w relację z innymi, aby zaspokajać swoje przeróżne potrzeby. Musimy jednak wiedzieć i rozumieć to, że nie wszyscy jasno rozumieją swoje potrzeby. Na koniec mam dla Ciebie zadanie do przemyślenia. Spójrz na swoją dowolną relację, może to być związek, może to być przyjaźń, a nawet relacja w którą wchodzisz z ekspedientką będąc w sklepie na zakupach. Zastanów się nad tym jakie potrzeby ta relacja spełnia w Twoim życiu. Zastanów się też jak dużo osób rozumie Twoje potrzeby w Twoim życiu. Czy łatwo Ci będzie odpowiedzieć na te pytania? Chętnie przeczytam wasze odpowiedzi jeżeli zechcecie się nimi podzielić.
To pytanie i inne znajdziecie na naszym Instagramie @grawrelacje.pl w podpięciach „pytajki”
Dzięki za poświęcony mi czas,
Kuba