8 zasad udanej rozmowy
8 zasad udanej rozmowy

Cześć! Cieszę się, że wróciłeś po kolejną dawkę przydatnej wiedzy. Dzisiaj zgodnie z obietnica zapoznam Cię z ośmioma zasadami, które decydują o tym, że rozmowa jest udana i spełnia swój cel. Owe osiem zasad jest bardzo uniwersalne i ma zastosowanie zarówno jeżeli chodzi o rozmowy w związkach jak i np. rozmowy biznesowe.

Zasada 1 - Usłysz i pytaj

Na początek małe przemycenie dwóch zasad w jednej, ale to tylko dlatego że są ze sobą mocno powiązanie, a więc: usłysz i pytaj. Niby banalne i oczywiste, prawda? Uwierz mi nie każdy potrafi słuchać. Słuchanie bowiem, a słyszenie to dwie różne sprawy. Chcąc przeprowadzić wartościową rozmowę musisz usłyszeć swojego rozmówce, a nie jedynie go słuchać. Musisz mocno skupić się i poświęcić mu uwagę na którą z pewnością zasługuje bo w przeciwnym razie po co miał*byś z nim rozmawiać. Jeżeli coś Cię rozprasza to musisz pozbyć się tego dystraktora inaczej Twój rozmówca może uznać, że to co mówi nie jest dla Ciebie interesujące lub że nie jesteś dla niego odpowiednią osobą do rozmowy.

Jeżeli nie będziesz o nic pytać to Twoja konwersacja skończy się bardzo szybko. Brak pytań może sugerować że temat został już wyczerpany lub że jest mało interesujący aby o niego dopytywać. Zadawaj pytania szeroko powiązane z tematem rozmowy. To sprawi że Twój partner w rozmowie będzie czuł że chcesz go wysłuchać i to co mówi jest dla Ciebie interesujące.

Zasada 2 - Bądź szczery

Lepsza gorzka prawda niż słodkie kłamstwo. Szczególnie w związkach ta zasada jest bardzo bardzo ważna. Jeżeli myślisz, że lepiej jest skłamać dla dobra swojego, a być może nawet drugiej osoby to uwierz mi – jesteś w błędzie. Również przemilczenie tematu na niewiele się zda ponieważ zostanie on jedynie odłożony w czasie. Białe kłamstwa sprawdzają się bardzo dobrze kiedy nie znamy osobiście naszego rozmówcy i chcemy go np. pocieszyć. W związkach jednak białe kłamstwa prędzej czy później przeradzają się w czerń rozpaczy.

Zasada 3 – Nie oceniaj

Nawet jeżeli widzisz jakiś temat inaczej to nie oceniaj drugiej osoby, szczególnie jeżeli jej nie znasz. W dłuższych związkach temat oceniania nie występuje tak często jak na początku. Niemniej jeżeli zdarzy Ci się mieć odmienne zdanie to odetchnij i postaraj się postawić w sytuacji drugiej osoby. Być może okaże się że to co mówi ma więcej sensu niż wydawało Ci się na początku.

Zasada 4 – Jasno komunikuj swoje potrzeby

Dużo o potrzebach mówiłem w poprzednim odcinku podcastu, możesz go przesłuchać tutaj. Jeżeli go przesłuchasz to dowiesz się, że niezaspokajanie potrzeb może się odbić na Twoim zdrowiu fizycznym i psychicznym. Ważne jest, aby mówić jasno czego się oczekuje od drugiej osoby. Pozwala to zaoszczędzić dużo nerwów i rozczarowań. Mężczyźni często skłonni są milczeć i nie mówić o swoich potrzebach. Kobiety natomiast często przekonane są o tym że mężczyzna wie jakie są jej potrzeby, no a przynajmniej powinien się domyślić. Nikt z nas, ani kobiety ani mężczyźni nie potrafią czytać w myślach, dlatego mówmy na głos o swoich potrzebach, oczekiwaniach, uczuciach i emocjach wobec drugiej osoby.

Zasada 5 – Dyskutuj, nie przekonuj

Lubisz kiedy ktoś namolnie próbuje przekonać Cię do swojego zdania? Uwierz mi że inni też tego nie lubią. Nie muszę chyba tego wyjaśniać 😊

Zasada 6 – Dopasuj styl rozmowy do rozmówcy

Statystycznie większość mężczyzn woli jasne i precyzyjne komunikaty od rozbudowanych historii. Nie znaczy to jednak żeby na ich pytania odpowiadać "tak", "nie", "może" itp. Kobiety z kolei z reguły lubią otoczkę, która towarzyszy jakiemuś komunikatowi. Jeżeli znasz swojego rozmówcę i wiesz że nie lubi zbędnego opowiadania to postaraj się powstrzymać, wtedy z pewnością to doceni. Jeżeli rozmawiasz z kimś pierwszy raz to obserwuj jak reaguje na Twoje wypowiedzi. Odwracanie wzroku czy patrzenie na zegarek to tylko jedne z oznak, że być może przynudzasz swojego rozmówcę i warto przemyśleć zmianę tematu lub rodzaj wypowiedzi, być może to właśnie ktoś kto woli krótkie i precyzyjne komunikaty.

Zasada 7 – Nie obrażaj i nie wymądrzaj się

Nie opowiadaj cztery raz tej samej historii jak dzielnie walczyłeś z rekinami na Bahamach. Niektórzy z nas mają nieodpartą potrzebę chwalenia się swoimi osiągnięciami czy przeżyciami. Z czasem jednak wszystkich nas zaczyna to nudzić. W końcu ileż można słuchać jaki to wspaniały ktoś nie jest.

Dlaczego nie należy kogoś obrażać nie będę wyjaśniał bo wydaje mi się że jest to sprawa oczywista 😊

Zasada 8 – Nie porównuj kogoś do swoich doświadczeń

Każdy z nas ma inne doświadczenia. Nawet jeżeli uczestniczyłeś w ten samej sytuacji co osoba, z którą rozmawiasz nie oznacza to, że rozumiesz to co czuje. I choć możesz być przekonany o swojej ponadprzeciętnej inteligencji emocjonalnej to weź pod uwagę, że mogłeś przegapić jakieś czynniki, które wpływają na zachowanie Twojego rozmówcy.

To tyle jeżeli chodzi o osiem zasad udanej rozmowy. Mam nadzieję, że wykorzystasz zdobytą wiedzę w dobry sposób. Koniecznie odwiedź naszego instagrama i odpowiedz na pytania w "PYTAJKACH"! Trzymaj się! Hej!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl